Należne odszkodowanie za szkody górnicze

Każdy, kto na własnej skórze doświadczył szkód górniczych wie, jak trudnym zadaniem jest dochodzenie odszkodowania za szkody górnicze. Oczywiście, teoretycznie kopalnie mają obowiązek zająć się szkodami górniczymi. W praktyce prawie zawsze potrzebna jest nam kancelaria prawna szkody górnicze nie zostaną bowiem zlikwidowane, jeśli w walce z kopalnią nie pomoże nam doświadczony i obeznany w temacie prawnik.

Jak zacząć?

Szkody górnicze trzeba zgłosić na kopalni najpóźniej w 5 lat po ich pojawieniu się. Kiedy zostaną one zgłoszone, kopalnia zajmie się rozpatrzeniem naszej skargi. Jedynie w przypadku, gdy skarga zostanie rozpatrzona pozytywnie zostanie do nas wysłany specjalista, który będzie miał za zadanie ocenić powstałe szkody.

Specjalista oceniający szkody, jeśli uzna, iż powstały wskutek działań kopalni zaproponuje nam naprawę. Możliwe jest również, ich zaoferuje odszkodowanie od kopalni za szkody górnicze. Może jednak stać się również tak, że specjalista orzeknie, iż szkody nie powstały z winy kopalni. W takiej sytuacji kancelaria prawna przyda się nam szczególnie, ponieważ będziemy musieli dochodzić swoich praw w sądzie.

Prawo dotyczące szkód górniczych

Jeszcze nie tak dawno prawo w Polsce było bardzo nieprzyjazne dla ludzi, którzy doświadczyli szkód górniczych. Każdy, kto doznał owych szkód przed rokiem 2012 musiał liczyć się z tym, że nie dostanie odszkodowania, jeśli szkody da się naprawić. Naprawę szkód wykonywała kopalnia, jednak jej jakość pozostawiała często wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *