Szkody górnicze – czy można im zapobiec?

Jeśli z powodu działań kopalni zniszczeniu ulegnie nasza posiadłość mamy prawo dochodzić swoich praw. Warto od razu zaznaczyć, że czasami jest trudno otrzymać jakąkolwiek rekompensatę za poniesione straty, jednak jeśli już się to uda za szkody górnicze odszkodowanie jest zwykle bardzo duże.

Szkody górnicze – jak im zaradzić?

Jeśli chodzi o szkody górnicze prawnik nawet z największym możliwym doświadczeniem nie jest w stanie zapobiec ich powstawaniu. Nie sposób bowiem przekonać kopalnię, aby zaprzestała niebezpiecznego dla ludzi wydobywania węgla. Stale powstają szkody górnicze pomoc prawna nic nie pomoże, ponieważ prawo niejako pozwala na niszczenie przez kopalnie nieruchomości.

Można się zastanawiać co jest ważniejsze, czy wydobywanie węgla, czy ochrona domów w których mieszkają ludzie. Niezależnie jednak od wniosków wyciągniętych z tych rozważań fakty są takie, że prawo nie chroni ludzi lecz kopalnie i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Ponieważ nie można zrobić nic w tym kierunku, aby zapobiec powstawaniu szkód górniczych, jeśli nie jesteśmy w stanie ich zaakceptować pozostaje nam jedynie wyprowadzka z terenu, w pobliżu którego pracują górnicy. Jeśli natomiast nie chcemy się wyprowadzać, to musimy zaakceptować powstawanie szkód górniczych i po każdorazowym zniszczeniu naszego mienia domagać się odszkodowania. Domaganie się odszkodowania, jak również naprawy może być nieco uciążliwe. Niestety jak na razie, jest to jednak jedyne rozwiązanie nie wymagające przeprowadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *